Atatürk Mah. Atatürk Cad. No : 109/304 Selçuk-İzmir

Türkiye’nin güneş enerjisi sektörü iş gücünü artırıyor

SolarPower Europe tarafından hazırlanan ve Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı’nda açıklanan “Güneş Enerjisi Küresel Piyasa Görünümü 2023-2027” raporundan derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin yıllık güneş paneli üretim kapasitesi bu yıl işletmeye girecek yeni fabrikalarla 10 GW daha artarak, 22 GW’a yükselecek.

Rapora göre, Türkiye’de 30’dan fazla güneş paneli üretim fabrikası ile yıllık 12 GW kapasitelik panel üretimi gerçekleştiriliyor.

Ülke içinde ve yakın coğrafyalarda artan güneş enerjisi kurulumları sayesinde panel üretimi yanında çerçeve, cam, bağlantı kablosu ve hücre üretiminde de artış yaşanıyor.

Rapora göre, bu alanlarda faaliyet gösteren şirket sayısının 1000 olduğu tahmin edilirken, yerel ve daha büyük ölçekli 250’den fazla firmanın mühendislik ve kurulum hizmeti verdiği ifade ediliyor.

Böylelikle, iklim değişikliği ile mücadelede güneş enerjisinin kapasitesini artıran ve bu sektörde güçlü adımlar atan Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe doğrudan ve dolaylı olarak faaliyet gösteren kişi sayısı 50 bine ulaştı.

img